YÜZME HAVUZUNDAKİ KLOR

Biliyorsunuz ki bir çoğumuz yazın kavurucu sıcağından kurtulmak için kendimize serinletici bir alan bulmak isteriz. Çocuklarımız içinse bu durum oyun ve eğlenceyle birleşince kaçınılmaz olarak isteklerini geri çeviremez ve onlarla birlikte havuz, deniz vb sularda yüzeriz. Özellikle bugün size havuzlardaki klor adlı kimyasaldan sağlık üzerine etkilerinden, klorun kendisi ve etkilerine maruziyetimizi nasıl azaltabileceğimizle ilgili kısa bir yazı sunucam.


Klor, Cl sembolü ve atom numarası 17 olan kimyasal bir elementtir. Halojenlerin en hafif ikincisi, periyodik tablodaki flor ve brom arasında görünür ve özellikleri çoğunlukla aralarındadır. Klor, oda sıcaklığında sarı-yeşil bir gazdır. Özellikle dezenfeksiyon amacıyla hem yüzme havuzlarında (sodyum hipoklorit) hem de içme sularında kullanılır. Havuzlarda kullanılan sodyum hipoklorit insan teri ve idrarı ile reaksiyona girip; kloraminlere dönüşebilir. (nitrojen triklorid bir kloramin olup; astımla ilşikili ataklara sebebiyet verebilir)
Klor maruziyeti hayvan deneylerinde astım dışında üreme sistemi üzerine toksiktir, bağışıklık sistemini etkileyebilir, DNA yapımını etkiler, kan yıkımına sebep olabilir (alyuvarlar içindeki glutatyonu azaltır). Cilt ve deri üzerine de olumsuz etkileri mevcuttur.


Yüzme havuzunda klorun sağlık üzerine etkilerini azaltmanın yolları


1- Klor su içrisindeki bakterileri öldürürken aynı zamanda derimizin üzerindeki koruucu yağ tabakası olan sebum tabakasına da zarar verir. Egzema gibi cilt problemlerini alevlendirebilir. Havuza girmeden önce susam yağı, zeytin yağı veya Hindistan cevizi yağını cildinize uygulayabilirsiniz bariyer etki.


2- Havuzdan önce bolca klordan arındırılmış su içmelisiniz böylece vucüdunuzun su ihtiyacı karşılanırsa cildinizden daha az klorlu su emilir.


3- Öncesi ve sonrası soğuk su ile duş alın sıcak su cildinizdeki porları açar klor girişini kolaylaştırabilir.


4- Havuz sonrası cildinize shea yağı, kokoa butter veya argan yağı uygulamanız cildinizin kurumasını önler.


5- Vitamin A ve E den zengin beslenin ve cildiniz için omega 3 den zengin beslenmeye çalışın.


6- Yüzmeden sonra hindistan cevizi suyu için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir