Susam

Susam (Sesamum İndicum)

Susam, Pedeliaceae familyasına ait, anavatanı Afrika olan bir bitki türü olup; Asya, Avrupa ve Türkiye’nin sıcak bölgelerinde tarımı yapılmaktadır. Tohumlarının ağırlığının %40-50’ si kadar yağ içerir.

Susam yağı yaklaşık 5000 yıllık tarihi olan ve ayurvedik tıpta olarak yağların kralı olarak bilinen bir konuma sahiptir.  Ayurvedik Formulaların % 40’ına yakınında susam kullanılır.  Geleneksel olarak tinea kapitis, kızamık, suçiçeği, göz ağrıları, ağız içi iltihaplarda, nezle gibi rahatsızlıklarda kullanılmıştır.

Susam, lignalar, tokoferol homologları, fitosteroller vb. dahil olmak üzere çeşitli besinsel açıdan zengin biyoaktif bileşikler içeren değerli bir yağlı tohum ürünüdür.

Tıbbi ve farmakolojik özelliklerine dayanarak en önemli lignanlar sesamin, sesamol, sesamolin ve sesaminoldür. Tokoferoller (E vitamini bileşikleri) lipidde çözünen serbest radikallerdir ve insan diyetinin önemli bir bölümünü oluştururlar. Susam yağında , α-, γ-, ve δ-tocopheroller bulunur. Hem tokoferolün hidraksilasyonunu engeller hem de kendi taşıdığı tokoferolle kan tokoferol türevlerini yükseltir.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre susam yağının antibakteriyel etkinliği olup; hücre çalışmalarında malign melanomun yayılmasını engellemiştir. Susam yağı ultraviyole ışıklarından koruduğu ve yüzme havuzlarında maruz kalınan klorun etkilerine karşı cildi korur. Anti inflamatuvar, antioksidan etkileri yanısıra  susam yağının düşük dansiteli lipoprotein (LDL) seviyelerini düşürerek yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) seviyelerini koruyarak ateroskleroza karşı koruyucu olduğu belirtilmiştir.

Susam ürünü olan tahinin bal ile kullanımının aml hastalarında kemoterapinin indüklediği tifilit,diare oral kandidiazis, kusma,disfaji,odinofaji,perianal ülser bulantı vb. gastrointestinal komplikasyonlar ve enfeksiyonlara karşı koruyucu olduğu çift körlü klinik randomize çalışmada tarafımıza sunulmuştur. Susam yağının travmalarda ağrı şiddetini topikal olarak azalttığı gözlenmiştir.

Tüm etkileri dışında yan etki olarak toplumun yaklaşık %1’inde sesamin allerjisinin de olduğu unutulmamalıdır.

http://ayurvedicoils.com/tag/ayurvedic-health-benefits-of-sesame-oil

https://easyayurveda.com/2011/02/24/sesame-and-sesame-oil-benefits-total-ayurveda-details/

https://examine.com/supplements/sesamin/

https://www.researchgate.net/publication/215481943_Chemical_composition_of_Sesamum_indicum_L_Sesame_grown_in_Southeastern_Nigeria_and_the_physicochemical_properties_of_the_seed_oil

https://link.springer.com/referenceworkentry/10.1007%2F978-3-319-54528-8_59-1

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5587404/

https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/10408398.2015.1137858  http://www.annallergy.org/article/S1081-1206(17)30501-X/abstract

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5018297/   https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4493737/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir