Pelargonium graveolens (ITIR)

Halk arasında ıtır olarak da bilinen gül geranium ismi de verilen güzel kokulu geraniasea ailesinden Kuzey Afrika, Yeni Zellanda, Madagaskar ve Akdeniz’de de yetişen hem esansiyel yağı hem de kendisi tıbbi amaçlı kullanılan nadide bitkilerimizdendir. Etimolojik kökeni Yunanca leylek gagasından gelir çiçeklerinin şeklinden dolayı bu ismi almıştır.


Özellikle yapraklarında bulunan tüysü glandüler yapılarda esansiyel (uçucu) kokusunu barındırmaktadır. Çay , uçucu yağ ve tentür şeklinde kullanılmaktadır. Smootielerde, içeceklerde, yaprakları ve çiçekleri salata ve tatlılarda da yerini almaktadır (yarın sizlerle güzel bir tarif paylaşacağım)


Geleneksel olarak ; nefritte, yara iyileşmesinde, ateş, soğuk algınlığı, basur, gecikmiş adet kanamasında, astım, kusma, kanser, dizanteri ve tüberkülozda kullanılmıştır. Uçucu yağının aktif kimyasalları sitornellol, geraniol,linaool, sitronelil format vb bileşenlerdir. Esansiyel yağı özellikle doğal koruyucu olarak gıda sektöründe de kullanılmaktadır. Esansiyel yağı parfümeri, masaj terapide de kullanılmaktadır.

Bebeklerde özellikle kolik açısıdan sabit bir yağla karışıtırılıp kullanılabilecek güvenilir uçucu yağlar arasında yer alır. Antibakteriyel aktivitesi dışında antifungal aktivitesi de belirgindir. Esansiyel yağı özellikle kandidaya karşı da etkili bulunmuştur. Geleneksel olarak şeker hastalığında kullanılmış olup fare deneylerinde de bu kanıtlanmıştır. Özellikle deltametrin isimli kimyasalın erkek üreme sisteminde yarattığı harabiyeti hayvan deneylerinde geri çevirmiştir.

Sperm hareketliliği arttırmış ve testislerdeki antioksidant enzimleri (sod, katalaz) desteklemiştir. (antioksidan özellik) Doğal böcek kovucu olarak da kullanılabilir. Özellikle kendi evde yaptığınız yumuşatıcınıza birkaç damla ıtır yağı koyabilirsiniz o zaman elbiselerinize sinen kokusu normal kıyafetlere göre daha fazla sivrisineği uzaklaştırdığı görülmüştür.


Özellikle nöropatik ağrılarda, bell paralizi, güneş yanığı, böcek ısırıklarına bağlı ağrılarda kullanılmıştır. Özellikle badem yağı, jojoba yağı ve zeytin yağı ile dilüe edilip kullanılabilir.


Bunun dışında PMS (premesntruel sendromda) rahatlatıcı, doğal bir uyku getiricidir ayrıca anksiyolitik ve antideprasan özellikleri mevcuttur.

Özellikle ciltte egzema, akne ve sedef hastalığı gibi durumlarda kullanılmaktadır. Diş eti rahatsızlıklarında, peridontitiste ve ağız kokularında da kullanılmaktadır.

https://www.researchgate.net/publication/236079796_Bioactivity-Guided_Investigation_of_Geranium_Essential_Oils_as_Natural_Tick_Repellents


https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0956713513001679
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0962456203000031
http://journals.theired.org/journals/paper/details/8175.html
http://parsbioscience.com/wp-content/uploads/2016/10/Rose-Geranium-ISSN2254-6081.pdf
http://parsbioscience.com/wp-content/uploads/2016/10/Rose-Geranium-ISSN2254-6081.pdf
https://patents.google.com/patent/US20030224072A1/en

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir