Ormansızlaştırma (Deforestation)

Başlıktan da anlayacağınız üzere ormansızlaştırma yani ağaçsızlaştırma toprak üzerindekini cansızlaştırma işlemidir !!! Mevcut eldeki kullanılabilir betonların yetmediği şehir yaşamında kapital anlamda değerlenen arazideki canlıların yaşam alanın betona veya ranta kurban edilmesi işlemi.
Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne (FAO) göre, her yıl yaklaşık olarak 18 milyon hektarlık bir alan olan (7.3 milyon hektarlık) orman, yaklaşık panam büyüklüğünde alan yok oluyor.
WWF’ye göre, tüm sera gazı emisyonlarının yüzde 15’inin ormansızlaşmadan kaynaklandığı tahmin ediliyor.
Maryland Üniversitesi’ne göre 2016 yılında küresel ağaç örtüsü kaybı 73.4 milyon hektara (29.7 milyon hektar) ulaştı.
Ormansızlaşma, 2009 yılında Nature’da yayınlanan bir araştırmaya göre,% 6 ile% 17 arasında değişen, (fosil yakıt yanmasından sonra) atmosfere karbondioksitin en büyük ikinci insan menşeili kaynağıdır.
İnsan sağlığının direkt olarak ormanlarımızın veya doğamızın sağlığı ile ilişkili olduğunu söylesem? Peki bu ormansızlaştıma veya İngilizce ‘’deforestation’’ dediğimiz kelime insan sağlığı açısından ne anlama geliyor ? 
Ormansızlaştırma insan sağlığına çifte darbe ”diyor Elliot. “Bazı hastalıkların yayılmasını engelleyen, milyonlarca insanı etkileyen hastalıkları tedavi etmenin anahtarı olabilecek bitkileri ve hayvanları yok etmenin bir yolu aslında.
İnsan sağlığı üzerine dolaylı ve direkt etkilerini düşünürsek eğer; ormansızlaştırmanın en önemli sağlık sorunları arasında yeni virüslerin ve mikroorganizmaların ilk kez tanımlanmış hastalıklara ve epidemilere yol açabileceğidir. (malaria, zika virüs,arbovirüs, borellia vb) Bunun dışında enfeksiyöz hastalıkların artması antibiyotik direncine de dolaylı yoldan katkı sağlayabilmektedir.
Bunun dışında ekosistemin bozulması indirekt olarak hava, su ve besin kirliliğine bu da otoimmün hastalıklar ve kanser de artışı beraberinde getirecektir.
Eğer ormanlarımıza sahip çıkamayacaksak, bu dünyaya elveda dememizin zamanı gelmiştir.
Yaşamak için yaşatmamız gerektiğini unutmamalıyız!!!!

KAYNAKLAR

http://wwf.panda.org/wwf_news/?uNewsID=191323
https://www.livescience.com/27692-deforestation.html
https://e360.yale.edu/features/how_forest_loss_is_leading_to_a_rise_in_human_disease_malaria_zika_climate_change
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2829318/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir