Organik Beslenme Neden Önemli?

Amerikan tıp derneği (Amerikan Medical Association) dergisinde yayınlanan bir makaleye göre organik beslenme; tüm kanser risklerinde yaklaşık % 25 azalmaya neden olabilmektedir. Karşılaştırma ve değerlendirme diyetlerinde organik ürünün az olduğu ve organik beslenen kişiler arasında yapılmıştır. Ayrıca çalışmalar organik beslenenlerin daha iyi bir üreme sağlığına sahip olduğunu ve böylece doğurganlık şansının da arttığını göstermiştir.
Yüzde 75’inin kadın olduğu fransız 70.000 kişiyle yapılan bir çalışmada organik beslenenlerde 4 yılın sonunda postmenopozal meme kanser riski azalmış olarak bulundu. Özellikle lenfoma da ciddi düşüş görülmüştür. Organik beslenen grup diğer grupla karşılaştırıldığı zaman lenfoma riski % 76 meme kanseri riski ise % 34 oranında düşük görülmüştür. Daha önceki çalışmalarda da aynı şekilde glifosfat isimli tarım ilacı maruziyeti ile hodgkin dışı lenfoma gelişme riski arasında bağlantı görülmüştür. Benzer bir çalışma İngiltere’de 600.000 ingiliz kadın arasında yapılmıştır ve besinlerinde organik seçeneğini fazlaca barındıran grupta non-hodgkin- lenfoma %21 oranında daha az görülmüştür.
ABD ve Avrupa’daki diyetle ilgili çalışmalarda yetişkinler ve çocukların alışılagelmiş bir diyetten organik bir diyete geçtiği zaman idrarlarındaki organofosfat pestisit seviyelerinin azaldığı görülmüştür.

Bundan da anlaşılacağı üzere tarım ilaçlarının insan sağlığı üzerinde ciddi etkileri olmaktadır Bununla birlikte; koruyucu sağlık hizmetleri açısından halka temiz gıda sunulması tüm dünyada bir politika haline getirilmelidir.

Dr. Ahmet Aydınalp

https://www.nature.com/articles/https:/www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/24769399/
https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/article-abstract/2659557?widget=personalizedcontent&previousarticle=2707948

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir