Neroli Yağı

Portakal ağacı çiçeğinin (Citrus aurantium) esansiyel yani uçucu yağına neroli yağı adı verilir Sağlığa faydaları ile ilgili birçok araştırma yapılmış bir esansiyel yağımızdır. İçerisindeki aktif bileşenlerden linalool, nerolidol, limonen, alfa terpineol vb. kimyasallarla etkisini göstermektedir.


Eski Mısır rahipleri ve rahibeleri, bu yağı vücutlarını, zihinlerini ve ruhlarını iyileştirmek ve arındırmak için de kullandılar daha sonrasında parfümeri sanayiinde birçok kokunun içerisinde kendine yer bulmuştur.
Özellikle Hatay’ın Dörtyol ilçesinde (bu arada benim doğum yerim) yetişen portakal ağaçlarının çiçeklenme döneminde ilçeyi kaplayan bu mükemmel koku; bahsedeceğimiz neroli uçucu yağının kokusudur. Bebeklikten erişkinliğe rahatlıkla ve güvenilir şekilde kullanılabilecek bir uçucu yağ olup; bebeklerde sabit bir yağ ile (Hindistan cevizi, badem yağı vb) kullanılmalıdır. Bebeklerde rahatlamayı sağlar ve uykuyu kolaylaştırır. (6 ay üzeri kullanın) Şöyle kullanılabilir; 20 ml sabit yağa 1 veya 2 damla uçucu yağ şeklinde.


Neroli yağının antioksidant ve antibakteriyel etkisi mevcuttur. GABAerjik sistem üzerinden etkili olup; hayvan deneylerinde antiepileptik (havale karşıtı) etkisi gösterilmiştir.


Yapılan klinik çalışmada marjoram, lavanta ve ylang ylang yağı ile birlikte kullanıldığında tükrük kortizol seviyelerini düşürdüğü (strese karşı etkili) ve antihipertansif etkisi gösterilmiştir.

, lavanta ve ylang ylang yağı ile birlikte kullanıldığında tükrük kortizol seviyelerini düşürdüğü (strese karşı etkili) ve antihipertansif etkisi gösterilmiştir.


Post menapozal kadınlarda stresi azaltıp; menopoz semptomlarını hafiflettiği, cinsel isteği arttırdığı ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğu görülmüştür. Ayrıca premenstrüel sendromlu kadınlarda semptomları hafifletmiştir. Cildi yenileyici etkisi vardır elastikiyeti arttırır ve kırışıklık, çatlaklarda (gebelik veya hızı kilo alıp verme sonucu oluşan) etkili olabilir. Akne tedavisinde de kullanılabilmektedir.

Kullanım şekli; banyonuza 1-2 damla damlatabilirsiniz, İBS’de 10 ml badem yağına 3-4 damla damlatıp masaj yapabilirsiniz (gaz probleminde rahatlama spastik kolon), jojoba veya argan yağı ile ciltte antiaging özellikleri için de kullanabilirsiniz.


DOĞAYLA İÇ İÇE KALIN, SAĞLIKLI YAŞAYIN
Dr. Ahmet AYDINALP

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24163946
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25532295
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23259002
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25024731
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30057033

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir