Nar Çiçeği (Punica granatum flos.)


Nar; aslen İran, Mezopotomya, Anadolu ve Afganistan kökenli olan m.ö 200 yıllarında Çin bölgesinde de tanımlanan çalı şeklinde bir bitki dir. Narın meyvesi, meyve kabuğu, meyve çekirdekleri ve ağaç kabukları dahil kullanılmaktadır. Bu yazımda size nar çiçeğinin tıbbi kullanımından bahsedeceğim.


Kimyasal olarak içeriğinde; ellajik asit, tri-o-metil ellajik asit, gallik asit, urolik asit, vitamin C, maslinik asit ve daukesterol içerir.


Etnobotanik (geleneksel) olarak astringent (damar büzücü, kanamayı azaltıcı), hemoastatik (kanamayı durdurucu) etkisiyle yaralanmalarda kullanılmıştır. Unani ve ayurvedik tıpta antidiabetik olarak; çin tıbbında beyazlaşan saçları önlemek için kullanılmıştır. Çayı ishallerde hatta toz haline getirilip; diş tozu halinde gingivit (dişeti iltihabı tedavisinde) kullanılabilir. Ayrıca migrenli ve hafif baş ağrısı hastalarda baş ağrısını hafifletmek için kullanılmıştır.


Fare deneylerinde; deneysel olarak şeker hastası yapılmış farelerde açlık kan şekerini düşürdüğü ve damar tıkanmasına sebebiyet verebilen lipid profilini (kolesterol, vldl) düzelttiği gösterilmiştir. Hayvan deneylerinde %5-10 nar çiçeği extraktı içeren kremin yanıklarda belirgin iyileşme hızını arttırmıştır. Hayvan deneylerinde karaciğer koruyucu etkisi de kanıtlanmıştır. Analjezik etkisi de ayrıca bulunmaktadır. Düz kasların kasılmasını engelleyebilir. (antispazmodik etki) özellikle uterus (rahim) üzerinde etkili olabilir ki düşük tehdidinde kullanılabilmesi ile ilgili daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir. (klinik çalışma)
Oral aftlarda (ağız yaralarında) mukoz membranlara etki eden nar çiçeği extraktının hastalarda steroid kullanımını azaltabileceği görülmüştür.
Antikanser, antiinflamatuvar ve antioksidan etkileri de belirgindir.
Çay şeklinde ve hidroalkolik (tentür) formda kullanılabilir.

Yazan Dr. Ahmet AYDINALP

https://www.researchgate.net/publication/6900118_Constituents_of_the_flowers_of_Punica_granatum
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5288512/
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0278691508005553
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/27766223/
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378874199001701
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0278691505003753
Hepatoprotective role and antioxidant capacity of pomegranate (Punica granatum) flowers infusion against trichloroacetic acid-exposed in rats
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/23926538/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir