Kakule (Elettaria cardamomum)

Medeniyet kadar eski olan kakule zamanının en pahalı baharatlarından biriydi. 1600’lü yıllarda bir avuç kakule fakir bir adamın neredeyse yıllık maaşına denk gelir ve baharatların kraliçesi olarak bilinirdi. Geleneksel olarak kalp problemleri,astım,bronşit,epilepsi,ağız kokusu,kolik,kabızlık ve diare gibi halk tababetinde kullanılmıştır. İçinde siyah tohumları olan küçük bir bakla şeklinde bulunan bir baharattır,hem tohumlar hem de bakla zengin bir aromaya sahiptir.


Kakulenin kendisi ve esansiyel yağı tıbbi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Uçucu yağındaki ana kimyasal sineoldür. Kakule demir,magnezyum,selenyum ve çinko açısından zengindir. Esansiyel yağı özellikle aerobik egzeriz sırasında vucüdumuzun oksijen kullanımını arttırır..Yapılan klinik çalışmada koşu bandından önce 1 damla kakule solutulması kontrol gruba göre oksijen alımını arttırdığı görülmüştür. Bunun dışında içeriğindeki sineol astımda ve sinüzitte etkili görülmüştür. Steroid alan astım hastalarında sineol streoid gereksinimini azaltmıştır.
Antioksidan,antihipertansif ve diüretik özellikleri mevcuttur;araştırmacılar,yüksek tansiyon tanısı alan 20 yetişkine günde üç gram kakule tozu verdiler. 12 hafta sonra,kan basıncı seviyeleri normal aralığa geldiği görüldü.


Anti-kanser özelliği mevcuttur özellikle tarçınla birlikte kullanıldığında kalınbağırsak kanseri riskini yüzde 48 düşürdüğü gözlemlenmiştir. Özellikle vucüdumuzda bulunan doğal öldürücü hücrelerin aktivitesini arttırır ve bu hücreler tümör hücresine saldırırlar. Fare deneylerinde melanoma karşı etkili olduğu görülmüştür.
Özellikle fare deneylerinde mide ülserlerinde etkili olduğu gösterilmiştir.
Ağız kokusu ve ağız hijyeni açısından etkilidir.Kakule ekstresinin tükürük örneklerindeki bakteri sayısını% 54 oranında azaltabildiği gösterilmiştir.


Zencefil,tarçın ve kakule içeren 200 kişiyle yapılan klinik çalışmada kan şekerini düşürdüğü görülmüştür.


80 prediyabetik kilolu kadında yapılan klinik çalışmada bel çevresini kısmen azaltabileceği bulunmuştur. Günlük 3 gr toz şeklinde verilmiş.
Günlük önerilen doz 500 mg toz şeklinde günde 1 veya 2 kez günlük 3 grama kadar da önerilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir