Genetiğinizi Değil Epigenetiğinizi Sorgulayın.

Yapılan çalışmalar hamilelikten önce babanın diyetinin çocuğunuzun zihinsel performansını epigenetik olarak etkileyebileceğini hatta annenin hamileliği sırasında akdeniz diyeti ile beslenmesinin çocuktaki kronik hastalık gelişme riskini azalttığı göstermektedir.


Tokyo medikal ve dental üniversitesinde yapılan bir çalışmaya göre emzirme sırasında süt lipidleri ppar gamayı aktive eder ve yağ asidinin oksidasyonundan sorumlu genler örneğin: FGF21 geni (fibroblast büyüme faktörü geni) demetilasyona uğrar. Ve araştırmacılar bu demetilasyonun erken bebeklik döneminden erişkinlik dönemine kadar sürebileceğini belirtmiştir. FGF21 geni enerji düzenlenmesinde önemli bir rol oynar. Bu genin anne sütündeki lipidlerle demetillenmesinin; erişkinlik dönemindeki obezite riskini azaltabileceği fare deneyinde açığa çıkmıştır. İşte size anlattığım bu çalışma epigenetik düzenlemeyi anlatan belki de milyonlarca epigenetik mekanizmadan sadece biridir. Kısacası epigenetik mekanizmalar gen üstü modifikasyonlardır yani;genlerimizde kodlu olan bizim için iyi veya kötüyü belirleyen kısımların ortaya çıkması epigenetiğimizle ilişkilidir. Gidip bir yere metil veya asetil denilen bir molekül bağlanırsa bağlanma yerine göre o geni baskılayabilir veya aktifleyebilir. Bu gen kanser baskılayıcı bir gense ve bunu susturursa bizim için kötü ancak bu geni aktifler iyi birşeydir. Ve epigenetiğimizi ne belirler diye sorarsak; hayatımızdaki herşey veya annemizin bize gebeyken hayatındaki herşey hatta anneannemizin hayatında olan herşey epigenetiğimizi belirler. Havamız, suyumuz, yediklerimiz, cinsiyetimiz, bizimle yaşayan bakterilerimiz, virüslerimiz, arkealarımız, evimizde beslediğimiz köpeğimiz, evimizde yaşayan kişilerin sayısı, nesiller öncesi yaşanan büyük bir kıtlık veya savaş, psikolojik durumumuz, yaşadığımız psikolojik veya fiziksel travmalar gibi aklınıza gelebilecek birçok şey epigenetiğimizi major veya minor etkileyebilmektedir. Örneğin anneannenizin sigara içmesi sizde ki astımın tetikleyicisi olabilmektedir. Bu da bizi biz yapan kişiliğimizi yani seçimlerimizi, hatalarımızı, başarılarımızı, inanamıyacaksınız ama eşimizi bile belirleyebilen karmaşık mekanizmalarımızın toplamı olarak bize yansır.


Evet biliyorum genetiğinizi değiştiremeyebilirsiniz ancak sizin ve gelecek nesillerin epigenetiğini değiştirmek sizin elinizde.

https://www.nature.com/articles/s41467-018-03038-w
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4057652/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir