Chlorella ve Detoks

Chlorella karotenler ,protein ,lif, vitamin ,mineral ve klorofil içeren tek hücreleri bir tatlı su algidir.

Spirulina ile benzerlikleri olsa da chlorella da bulunan B12, aktif formdadır ve biyoyararlanımı daha yüksektir. Veganlar için b12 kaynağı olarak tercih edilebilir. 100 gramında 205-223mcg kadar aktif b12 bulunur.B grubu vitaminler karaciğer detoksuda Faz1 reaksiyonlarındaki enzimleri için gereklidir. Ayrıca kuru ağırlığın %1.3 klorofilden oluşur. Klorofil en iyi antioksidanlardan biridir. Bu içeriği ile chlorella tüktiminin detoksa ve bağışıklığa destek olduğu bilinmektedir.15 erkek üzerinde yapılan bir çalışmada 4 hafta chlorella tüketimi sonrası tükürükte IgA salgısının arttığı görülmüştür. Bu sebeple chlorellanın mukozal bağışıklık fonksiyonunu artırabileceği düşünülmüştür.

Yapılan bir hayvan çalışmasında chlorella takviyesinin kadmiyum birikimini azalttığı ve kadmiyuma bağlı karaciğer hasarına karşı koruyucu etki yaptığı gözlemlenmiştir. Sigara içen 20-65 yaş arası erkeklerde yapılan bir çalışmada 6 haftalık chlorella tüketiminin oksidatif hasarı önlemeye yardımcı olduğu, plazma C vitamini, alfa tokoferol ve süperoksit dismutaz aktivtesini artırdığı gözlemlenmiştir. Bunların dışında yüksek ısıda pişirme ve protein ağırlıklı beslenme ile oluşabilecek bazı bileşiklerin oluşumunu azaltmada da etkili olduğu görülmüştür.Et balık gibi protein kaynaklarının yüksek sıcaklıklarda pişirilmesi ile bazı kanserojenik ve mutajenik zararlı bileşiklerin oluştuğu bilinmektedir.

Bu bileşiklerin başında heterosiklik aromatik aminler gelmektedir.Özellikle pişmiş ette ve balıkta en yaygın bulunan heterosiklik aminler PhIP ve MeIQx’dir .Chlorella takviyesinin heterosiklik aminlerden MelOx detoksifikasyonunda etkili olduğu yapılan bir insan çalışmasında gözlemlenmiştir.Yüksek protein içeren gıdaların antioksidan aktivitesi yüksek baharatlarla pişirilmesi veya tüketilmesi de bu kanserojenik bileşiklerin oluşumu azaltmaya yardımcı olabilir.

Bu çalışmalar sonucunda ağır metallerin detoksifikasyonunda tercih edilebilecek bitkisel kaynaklardan biri olduğu düşünülmektedir.Ayrıca Chlorella’nın yüksek K vitamini içeriğinin warfarin etkinliğini azaltabileceği not edilmiştir.

Dyt.Sinem UYGUN

Kaynak:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25590673
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29780062
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18800895
http://dergipark.gov.tr/download/article-file/34144
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15036011
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=heterocyclic+aromatic+amines+and+chlorella
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12656203

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK501822/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21906314
https://examine.com/supplements/chlorella/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir