BOR VE SAĞLIK

Bor (B), Periyodik Tablonun 13. Grubunda metal olmayan bir elementtir. Dünyada nadir olarak bulunan bir elementtir.

Bor, çeşitli biyolojik işlemlerde önemli bir rol oynayan önemli bir mineraldir. Bitkilerin, hayvanların ve insanların büyümesi için bor gereklidir. Anti-enflamatuar ve antioksidan etkilerden farklı vücut sistemlerinin modülasyonuna kadar çeşitli pleiotropik etkiler gösterebilir. Düşük bor profili, zayıf bağışıklık fonksiyonu, artan ölüm riski, osteoporoz ve azalmış bilişsel fonksiyonlarla ilişkili bulunmuştur. Bor alımı vucüt üzerinde merkezi sinir sistemi ve bağışıklık sisteminde hem hayvanlar da hem de insanlar da iyileşme gösterilmiştir. Ayrıca hepatik metabolizmayı destekler.

Osteoartritli hastalarda semptomları hafifletiğine dair klinik çalışmalar mevcuttur. 20 kişi ile yapılan bir çalışmada meyve ve sebzelerde de doğal olarak bulunan kalsiyum frukto-borat formundaki  6mg/gün sekiz haftalık takviyeden sonra, hafif veya orta şiddette osteoartrit hastalarının % 80’i ağrı kesici kullanımını azalttı veya tamamen kestiği görülmüştür. Ayrıca eklem sertliğini azalttığı görülmüştür.

Başka çift körlü randomize klinik bir çalışmada kalsiyum frukto-borat 3mg -6 mg ve 12 mg verilmiş ve hastaların serum crp fibrinojen ve sedim değerleri ölçülmüş ilginç bir şekilde 3 mg alanlarda daha anlamlı düşüşler gözlemlenmiştir. (hormeotik etki)

Kemik yoğunluğu üzerine de pozitif etkileri mevcuttur. Özellikle eksikliği osteoporoz için risk faktörüdür. Klinik bir çalışmada osteoporozisli 100 hastaya kalsiyum fruktoborat (226 mg / gün) verilmiştir. Çalışmanın sonucunda 66 kişide kemik yoğunluğunun arttığı gözlemlenmiştir.

Bazı kanser türlerini azalttığı ile ilgili çalışmalar vardır. Epidemiyolojik çalışmaya göre prostat kanseri ile boron alımı arasında zıt ilişki vardır. Prostat kanseri boron alımı yüksek olanlarda daha az görüldüğü saptanmıştır. Bunun dışında hücre kültürü ve fare deneylerinde meme kanserini önlediği.

Gene 763 ac kanserli kadınla 838 sağlıklı kadın karşılaştırılmış olup; bor alımı ac kanseri insidansı ile zıt ilişkili bulunmuştur.

Hormonal dengeyi düzenler menopozal semptomları PMS semptomlarını azaltır. Steroidal hormonların etkinliğini arttırır. Örneğin; Bor ve 17-östradiol kombinasyonu kalsiyum, magnezyum veya fosfor emilimini arttırdığı görülmüştür. Ayrıca hayvanlarda bor eksikiğinde yumurtalıkların olgunlaşamadığı görülmüştür.

Bor bakımından zengin bir diyetin sağlıklı yaşlanma ve uzun ömürlülüğü teşvik edeceği de gösterilmiştir.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11508330

https://sci-hub.tw/10.1016/j.jtemb.2014.06.023

https://benthamopen.com/contents/pdf/TOMPJ/TOMPJ-3-54.pdf

https://academic.oup.com/aje/article/167/9/1070/113513

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir