Pistacia Terebinthus (Menengiç)

P. terebinthus Anacardiaceae ailesinden (sakız ağacıgiller) 6 metre ile 9 metreye kadar büyüyebilen bir ağaç türüdür. Geleneksel olarak ağacın meyveleri (prostat hastalıklarında,soğuk algınlığı, diüretik etki, romatizma,karın ağrısı, öksürüğe karşı,iştah açıcı,kahve yapımında, sabun yapımında)  yaprakları(sarılık,şeker hastalığı, tansiyon), reçinesi (afrodizyak, hava temizleyici,balgama karşı, öksürüğe ve astım hastalığında ve idrar yolu temizleyici), ağacın kabuğu (ishale karşı), dalları (antiseptik), özellikleri ile kullanılmıştır.

Özellikle en yaygın kullanım şekli kurutulmuş ve kavrulmuş meyvelerinden  geleneksel bir biçimde yapılan kahvesidir. Geleneksel olarak kullanımı yaygın olsa da klinik pek çalışma bulunmayan ancak hücre dışı ve fare deneylerinde birçok faydasının olduğu görülen menengiç meyveleri toksik olmaması besin içeriği zengin olması nedeni ile rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Alfa-pinen, limonen, sabinen ,ocimen gibi uçucu bileşikler onun dışında fenolik bileşiklerde gallik asit ve meyvelerinin yüzde 47 si yağ (oleik asit, linoleik, palmitoleik asit vb)  içerir. Bunun dışında meyveleri tokoferoller ,(alfa tokoferol, tokotrienol), lif, protein ve mineraller açısından zengindir,

P,terebinthus menengiç  meyveleri, çalışmada EDTA’ya kıyasla belirgin metal şelatlama özellikleri ve standartlarına benzer yüksek radikal temizleme aktivitesi gösterdi. Meyvelerin antioksidan aktivitesi kavurma işlemi ile arttırılabilir.  Bunun dışında sinir sistemini koruyucu  antikolinesteraz aktivitesi ve butil kolin esteraz aktivitesi (Alzheimer), tirozinaz aktivitesinin de parkinsona karşı koruyucu olabileceği düğşünülmektedir daha ileri çalışmalar gerektirmektedir. Aterskleroza, kolesterole  karşı koruyucu özellik (kalp sağlığı) hayvan deneylerinde ortaya konulmuştur. Güçlü bir antinflamatuvar ve antioksidandır.

Kısacası; vücuttan metalleri atma, beyin sağlığını koruyucu ve kalp damar hastalıkları açısından koruyucu özelliğinin olduğu ile ilgili çalışmalar yapılmıştır ancak daha ileri klinik çalışmalarla birlikte geleneksel olarak da kullanımını ele alırsak.

Hergün bir bardak menegiç kahvesi içmenizi önerebilirim

Teşekkürler

Dr. AHMET AYDINALP

https://www.hindawi.com/journals/tswj/2013/219815/

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0308814611010958 https://www.researchgate.net/publication/281564466_Pistacia_Terebinthus_Coffee_Protects_against_Thioacetamide-Induced_Liver_Injury_in_Rats

http://dergipark.gov.tr/download/article-file/303670

http://dergipark.gov.tr/tbtkveterinary/issue/12553/151604

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir