Kandida Fitoterapi (Bitkisel yöntemler)

Son yıllardaki hastalıkların dramatik bir şekilde artışından fungal enfeksiyonların da etkisi azımsanamayacak düzeydedir. Kandida enfeksiyonları ise fırsatçı fungal enfeksiyonların başında yer almaktadır. Kandida albikans ise 150 tür arasında en çok bilinen ve %60 gibi en çok virülansa sebep olan türdür. Vucüdumuzun vajina, akciğer, ağız ve gastrointestinal sistem gibi farklı yerlerinde opornustik ve dirençli enfeksiyonlara neden olabilir. Bu fırsatçı enfeksiyonlara maruziyet sistemik etkili kimyasal ilaçların kullanımını gerektirebilir ancak bu ilaçların kullanımı hem yan etki hem de direnç gelişimi sorunlarını birlikte getirebilir. Bu yüzden son zamanlarda kimyasal ilaçların yerine fitomoleküllerin kullanımı ile ilgili araştırmalar; moleküler ve hücresel düzeyde önem kazanmıştır.


Menthol ve menthone içeren mentha piperita’nın (tıbbi nane) çayı ve esansiyel yağının fungisidal etkisi invitro çalışmalarda kanıtlanmıştır. Melissa officinalisin ethanolik tentürünün candida albicans, aquoz extraktının candida kruseiye daha etkili olduğu bilimsel makalede belirtilmiştir. Adaptojenik olan meyan kökünün (G.glabra) kökü ve yapraklarının doz bağımlı olarak c.albikans ve gr+ bakterilere karşı kullanmılmıştır. Güçlü bir antiparaziter de olarak da bilinen artemissia absinthiumun esansiyel yağı ve çayı candida türevlerine etkili görülmüştür. Bunun dışında resveratrolün ve ısırgan otu olarak bilinen urtica dioicanında antifungal etkileri bilinmektedir.


Tüm bunların dışında kaprilik asit ve laurik asit içeren Hindistan cevizi yağı kandida ve türevlerine karşı hem topikal hem de oral olarak alındığında etkili görülmüştür.


Esansiyel yağlardan karanfil, oregano, myrrh ve lavanta esansiyel yağlarının kandida enfeksiyonları üzerinde hem fungisidal etkisi hem de yayılması üzerine etkili olmuştur.

Dr.Ahmet AYDINALP

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ptr.1936/full https://www.researchgate.net/publication/322558415_Study_of_aqueous_and_alcoholic_extract_of_the_melissa_officinalis_effect_on_Candida_albicans_Candida_glabrata_and_Candida_krusei
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3870067/
http://www.thepharmajournal.com/archives/2017/vol6issue8/PartC/6-7-100-515.pdf
https://draxe.com/candida- symptoms/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/w pubmed/19703269
http://journalijcar.org/sites/default/files/issue-files/0108.pdf
https://www.researchgate.net/profile/Amal_Ait_Haj_Said/publication/283675999_Highlights_on_nutritional_and_therapeutic_value_of_stinging_nettle_Urtica_Dioica/links/5852f6bd08ae7d33e01ab3a2.pdf
https://www.jchps.com/issues/Volume%209_Issue%203/jchps%209(3)%2046%20Mahmoud%20Rafieian-Kopaei%201284-1293.pdf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir