Persea Amerikana (Avokado çekirdeği)

AVOKADO ÇEKİRDEĞİ

Avokado (Persea Americana Mill.) yaklaşık 10.00 yıllık geçmişe sahip olup; özellikle Meksika, guatemela,kolombiya ve Orta Amerika çevresinde yetişmektedir. Aztek ve inka medeniyetlerine kadar dayanmaktadır.

Meyvesi günlük olarak çok tüketilmekte ise de çekirdeğinin kullanımı ile ilgili çelişkiler mevcuttur.

Çekirdeği geleneksel olarak diare ve dizanteride kullanılmış olup, toz haline getirilmiş çekirdekleri ise Amerikan yerlileri tarafından diş eti kanaması ve diş ağrısında kullanmıştır.

Avokado Çekirdeği polihidrik alkol, avokatin ve 4,8-biskateşinlerden (flavanol) zengindir. Bu biskateşinler özellikle sarkomalı farelerde in vivo olarak antitümör etkinliği göstermiştir.

Avokado çekirdeği geleneksel olarak alzheimerda kullanılmasından dolayı yapılan invitro deneyde asetilkolinesteraz ve bütilkolin esteraz aktiviteleri kanıtlanmışdır. Ancak invivo ve klinik çalışmalarla desteklenmesi gerekmektedir.

Çekirdekleri ezildiğinde turuncu bir renk oluştuğundan doğal gıda boyası potansiyeli taşımaktadır.Bunun dışında özellikle içeriğindeki yüksek polifenolik bileşenlerden dolayı doğal koruyucu olarak kullanılabilir. Et gibi ürünlede avokado tohumu tozunun oksidasyona karşı % 90 üzerinde koruyucu olduğu görülmüştür.

Yan etki olarak; alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir, in vitro olarak hücrede genotoksik etki görülmüştür ve düşük miktarlarda siyanür içerebilir.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3835709/

https://link.springer.com/chapter/10.1007%2F978-3-319-06904-3_8

http://naturalingredient.org/wp/wp-content/uploads/leungs-encyclopedia-of-common-natural-ingredients-3rd-edition.pdf

https://draxe.com/avocado-seed/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22416696

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20859823/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir