Akrilamid

Akrilamid, öncelikle poliakrilamid ve akrilamid kopolimerleri olarak adlandırılan maddeleri yapmak için kullanılan bir kimyasaldır. Kağıt, boya ve plastik üretimi gibi birçok endüstriyel işlemde ve kanalizasyon dahil olmak üzere içme suyu ve atık suyun arıtılmasında kullanılmaktadır. Aynı zamanda, doldurma, gıda ambalajı ve bazı yapıştırıcılar gibi tüketici ürünlerinde de bulunurlar. Patates gibi amino asit asparajini içeren sebzeler, belirli şekerlerin varlığında yüksek sıcaklıklara ısıtıldığında üretilebilir
Şekerlerin varlığı olmadan akrilamid oluşturmak da mümkündür. Asparajin gibi aminoasitler şekerlerle ısıtılınca veya gıdadaki yağlar oksitlendiğinde, benzersiz 3-karbon molekülleri (akrilik asit ve akrolein dahil) oluşturulabilir. Isı varlığında, bu 3 karbon molekülü, akrilamid oluşturmak için asparajin ile etkileşime girebilir.
Akrilamid tiroid kanseri, meme kanseri, over kanseri gibi birçok kanserle de ilişkili bulunmuştur.
Akrilamid denilen molekülden kurtulmak için Danimarka Teknik Üniversitesinde yapılan bir çalışmaya atıfta bulunursak yaklaşık 220 derece pişirmeden önce biberiye hamura eklendiğinde , akrilamid seviyeleri “sade” ekmekten yüzde 60 daha düşük olarak görüldü. Hamurun yaklaşık yüzde birinin biberiye olması yeterliydi daha fazlasında akrilamid seviyesini düşüremediği görülmüştür.
Akrilamide maruz kaldığınızı düşünüyorsanız biberiye çayı da tüketebilirsiniz. Ratlarda akrilamidin sebep olduğu nörotoksisiteside biberiyenin koruyucu etkisi çalışmalarda belirtilmiştir.

KAYNAKLAR

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4819076/
http:// http://www.naturecures.co.uk/acrylamidedangers.htm
https://www.nature.com/articles/419449a
http:// http://www.npplweb.com/wjsr/fulltext/6/4
http:// https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/cas.13496
http:// https://link.springer.com/article/10.1007/s10654-017-0244-0 https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/diet/acrylamide-fact-sheet#q5


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir